Právě vysíláme

ROCK FOR PEOPLE

8. dubna 2011 18:41
ROCK FOR PEOPLE

Pendulum a B4MV

Místo jedné hvězdy se na Rock for People letos představí vícehlavá hudební saň

Ne jeden nebo dva, ale minimálně osm vrcholů bude mít letošní Rock for People. Přesně tolik kapel se vejde do vedoucího pelotonu hudebních skupin, které se mezi 2. a 5. červencem objeví na velkých scénách ve Festivalparku v Hradci Králové. Kromě dosud potvrzených THE STREETS nebo SUM 41 přilákají početné davy fanoušků nejen z České republiky především američtí PARAMORE, kteří na Rock for People přijedou v nové sestavě a s novými skladbami.

Uvažovali jsme nad několika ´hvězdnějšími´ jmény, ale často nerealistické finanční požadavky by se odrazily na programu dalších festivalových dní. I s ohledem na množství kvalitních kapel, s nimiž jsme byli v kontaktu a o které jsme od počátku stáli, jsme dali přednost žánrově pestřejšímu programu,“ říká dramaturg Rock for People Petr Fořt. Po předchozích dvou ročnících, které byly do velké míry opřené o britské kapely, se v programu daleko častěji objevují formace ze Spojených států anebo Austrálie. V roce 2010 se na sedmi pódiích vystřídalo přes 160 kapel, jednočlenných projektů i divadelních souborů. Letos to bude na 140 hudebních skupin (z čehož asi 70 zahraničních), přibližně 20 DJ´s a zhruba stejný počet divadel.

K nejočekávanějším jménům, jež poslední dva tři roky rezonuje v přáních návštěvníků Rock for People, jsou australští PENDULUM. Tito pionýři drum´n´bassu – a poslední léta i dubstepu a breakbeatu – sice již do České republiky zavítali, v Hradci Králové se však představí konečně v plné sestavě a s průletem jejich největšími hity. Za průkopníky své druhu lze označit i britskou formaci BULLET FOR MY VALENTINE. Ačkoliv bývá zcela mylně řazena k emo kapelám, daleko pevnější postavení má mezi příznivci metalu – přesto svým loňským albem Fever obměkčili srdce i těch posluchačů, kteří hard & heavy žánr jinak nevyhledávají.

Ke zmíněnému stylu emo má překvapivě nejblíže další z potvrzených formací – Američané JIMMY EAT WORLD, které jako své velké vzory často zmiňuje frontmanka Paramore Hayley Williams. Právě „středostavovské“ vzezření tohoto kvarteta vzniknuvšího v roce 1993 ukazuje na „marketingovou subverzi“ emo žánru, který měl původně mnohem blíže k alternativnímu rocku a indies scéně. Na elektronickou linii předloňských Underworld nebo loňských Archive naváže letos vzývaná německá dvojice DIGITALISM. Ta s ohledem na chystané červnové album odehraje pouze omezený počet koncertů: vedle monstrózní show v Londýně půjde o vystoupení také na Rock for People.

Programová saň bude mít více hlav, další kapely proto potvrdíme v průběhu dubna. Jisté ale je, že zabrousíme do post rocku, indie rocku a rap metalu. Pokud vezmeme v potaz i japonské Tokyo Ska Paradise Orchestra, skvělé Australany John Butler Trio nebo kapelu, která definovala alternativní rock 90. let, tedy Primus, bude letošní ročník zřejmě nejpestřejším v sedmnáctileté historii festivalu. A zároveň nejrychlejším a nejenergičtějším,“ konstatuje Michal Thomes z pořádající agentury Ameba Production, podle nějž má hudební program stejný rozpočet jako v loňském roce.

Silná bude na letošním Rock for People i sestava středních a menších hudebních projektů, což nevylučuje jejich hudební kvalitu a originalitu. K takovým patří například brightonské drum´n´bassové trio THE QEMISTS, jež vyrostlo – hýčkáno domovským labelem Ninja Tune a díky spolupráci například s Coldcut nebo Basement Jaxx – v jednu čelných žánrových kapel ve Velké Británii. Zcela opačnou hudební polohu, na folkových základech vypiplanou lyriku, nabídne americké uskupení JENNY AND JOHNNY. To tak s již potvrzenými Bright Eyes nabídne širší pohled na aktuální americkou indie scénu. Ze Spojených států přijedou i TITLE FIGHT, kteří postaví žánr „indie“ na hlavu: bez ohledu na jakoukoliv vnější image nabídnou HC/punkový kvapík s prvky alternativního rocku.

Příznivce melodičtějšího soundu potěší (a možná v pozitivním slova smyslu šokují) nizozemští DESTINE, skvěle kombinující moderní rock s našlapaným pop-punkem. Od dob Donots se v tomto žánru nezjevila žádná evropská kapela takových kvalit a hlavně potenciálu konkurovat americkým, respektive kanadským veličinám. Veselý streetpunk (a dost možná i nové album) na Rock for People přijedou představit berlínští punkeři RADIO DEAD ONES. Jejich bezpředsudečný přístup k hudbě ilustruje rozptyl kapel, s nimiž se objevili na jednom pódiu: předskakovali Dropkick Murphys či U.S.Bombs, ale křtili i desku domácím Nežfaleš.

V letošní nabídce Rock for People bude samozřejmě dostatečný prostor i pro tuzemské kapely. Návštěvníci jistě oželí řadu stálic programu – naopak se vracejí skupiny, které na posledních ročnících nehrály. Do punk-rockové linky tak zapadne vystoupení Tří sester, festivalový set nabídnou Chinaski, stejně jako loni absentující Nightwork. U jiných kapel se mohou fanoušci těšit na překvapení: platí to o skupině Kryštof, Vypsané fixe atd. Za speciální pak je už předem možné označit koncerty Jiří Schmitzera s kapelou, Prago Union, Ester Kočičkové a Lubomíra Nohavici nebo Southpaw, kteří na Rock for People naplánovali svou derniéru.

Od 1. dubna jsou prostřednictvím sítě www.ticketsforpeople.cz v prodeji vstupenky za cenu 1.450,- Kč.

Všechny další informace na www.rockforpeople.cz nebo www.facebook.com/rockforpeople.

Ceny vstupenek na Rock for People 2011 (výhradně na www.ticketsforpeople.cz)

  • duben – 1.450,- Kč
  • květen – 1.520,- Kč
  • červen – 1.590,- Kč
  • na místě – 1.800,- Kč

 

PENDULUM

Pokud si při každé pouliční performance vzpomenete na obézního chlápka tancujícího jakoby z „Another Planet“ na slavnou pecku „Slam“, jste na správné vlně. Jste – li trošku „Masochist“ a často si připadáte jako na „The Other Side“ balte stan na letošní Rock for People. Několik „Propane Nightmares“ Vám totiž na tomto festivalu přichystají australští PENDULUM.

Pendulum už dávno nejsou jen králové drum´n´bassového světa, od kterých se učí producenti a DJ´s celého světa. Jejich hudební kořeny sahají hlouběji, než by leckterý fanda předpokládal. Jednotliví členové se dříve angažovali ve skate punkových či metalových kapelách, a teprve po prvním společném setkání se vydali na společnou DnB cestu.

Jejich energie na poslední desce Immersion (2010) přebujela do příbuzných rytmů dubstepu a breakbeatu a okruh fanoušků se tak ještě rozšířil. Hned týden po vydání se album zařadilo na první příčky britských hitparád a připomnělo tak úspěch debutového alba Hold Your Color (2005), které se stalo jedním z nejprodávanějších drum´n´bassových alb všech dob.

Pro zatvrzelé rockery může být účast drum´n´bassové střely na letošním Rock for Pople nečekaná. Nezbývá než zachránit nějakou „Girl In The Fire“, sehnat další „Woodoo People“ a společně si užít kultovní pecky pod širým nebem u Hradce Králové již toto léto. Ostatně: mnozí tancechtiví mají svá vyšlapaná místa už po loňském setu The Prodigy

http://www.pendulum.com/

http://www.myspace.com/pendulum

 

BULLET FOR MY VALENTINE

Takže na začátek ta nejdůležitější fakta, jež Bullet For My Valentine obvykle poněkud zkreslují: tento kvartet nehraje emo, nýbrž metal. A není z USA, ale z Jižního Walesu ve Velké Británii. A snad by stálo za to doplnit, že už má uzavřenou i nezbytnou předskokanskou etapu, kdy rozehříval fanoušky Iron Maiden, Metalliky nebo Tool. Protože však mezi své vzory řadí i Machine Head a Pantheru, skousnou tito brousci kromě žánrového označení „svěží metal“ rovněž metalcore nebo trash metal. Sami sebe ale opisují jako „hard rock bandu ovlivněnou metalem“, jakkoliv v rámci promotion své poslední desky Fever nerozporovali označení „nová vlna … britského metalu“. Vyberte si…

Daleko podstatnější než žánrový chlíveček je fakt, že tuto formaci si oblíbili i jinak velmi nároční recenzenti (i živých koncertů) v hard & heavy časopisech typu Kerrang, stejně jako hudební fanoušci. Svým předposledním albem Scream Aim Fire z roku 2008 odstartovali na 4. místě prodejní hitparády Billboard 200 a doposud se této nahrávky prodal přes jeden milion kusů. A ještě o něco lépe se daří jejich loňskému počinu Fever, který přijedou společně se svými staršími kousky např. z The Poison představit i na Rock for People.

A bude to vystoupení ostře sledované! Část i domácích kritiků totiž označila Fever za stagnaci či dokonce ústup k mainsteramu, což se Bullet For My Valentine, od nichž si mnozí slibovali kontinuální progres, neodpouští. Pravda ale je, že možná i díky angažování producenta Dona Gilmorea (Linkin Park, Good Charlotte atd.) se v posledním roce rozšířil počet konsensuálněji naladěných fanoušků těchto Britů. O tom, že i pro řadu návštěvníků budou Bullet For My Valentine, v čele se zpěvákem Matthew Tuckem s emočním diamantem v hrdle, zjevením a novým objevem, není pochyb.

http://www.bulletformyvalentine.com/us/home

http://www.myspace.com/bulletformyvalentine

 

DIGITALISM

Pokud jste jako malí také ujížděli na Máriovi a dodnes vám zní chytlavé tóny v uších, vězte, že Digitalism Vás budou bavit stejně jako zmíněná kultovní hra. Tohle německé duo si s vámi tak pohraje, že ráno budete stejně střízlivět jako pro propařené noci na Vašem starém ATARI.

A stejně jako malý Mário skákal do nebes za vidinou zlatých hvězdiček, i řada z Vás bude skákat radostí poté, co Digitalism uslyšíte na letošním Rock for People s jejich novou desku s prozaickým (a možná aprílovým) názvem I Love You Dude, která vyjde už tento červen. I když to bude jejich teprve druhá regulérní nahrávka, tomuto pánskému duu je v patách díky několika velmi nápaditým monstrkoncertům v Londýně nebo Paříži velmi početná ekipa závisláků.

Tak jako jste se vy před lety sblížili možná sblížili s malým Máriem, dnešní fanoušci tohoto německého dua jsou svými idoly stejně fascinováni. I když nejsou zrovna diginadaní, předělávají jejich songy do působivých pianových verzí, vkládají básničky na jejich stránky a hrají si s jejich hudbou, která k tomu přímo vybízí. Pokud už máte zástupce českých vod – skupinu Midi Lidi – přeposlouchané, je pro Vás tahle kapela to pravé.

http://www.thedigitalism.com/

http://www.myspace.com/digitalism

 

JIMMY EAT WORLD

Při vyslovení názvu kapely Jimmy Eat World asi většinu z nás napadne, že toto přízvisko muselo mít svůj zvláštní příběh. Ano, je tomu tak a inspiraci hledejme hned v dětství frontmana, zpěváka a kytaristy Jima Adkinse. Tehdy mladší bratr druhého ze zakládajících členů Zacha Lindta vedl s Adkinsem neustálé rvačky, ale také byl stále tím poraženým, což nutně vyústilo v pomstu. Na jeho adresu tedy vznikl pastelkami namalovaný posměšný obrázek s doširoka otevřenou pusou, která polyká zeměkouli. Nápis Jimmy Eat World se tak stal nesmazatelným nejen pro samotného frontmana, ale počínaje rokem 1993 i pro celou formaci.

Podoba současného hudebního stylu formace sestává z prvků emo, indie rocku a pop punku. Na jednu stranu jakoby chtěl zasahovat do mainstreamu, ale své punkové kořeny nepopře. Jimmy Eat World totiž vznikli s původní snahou o punk rock. Postupně se však nechali ovlivnit svými favority, kapelou Sunny Day Real Estate, a začali experimentovat rovněž s emo stylem.

Výraznější úspěchy kapela zaznamenala v roce 2001 svým albem Bleed American, které za skvělé prodeje získalo platinovou desku, za další v pořadí s názvem Futures pak zlatou desku. Písničky z Futures posléze tvořily hlavní repertoár na turné s kapelou Green Day v roce 2005. Na podzim minulého roku vydali Jimmy Eat World své poslední album s názvem Invented. Nese se převážně ve svižných rytmech, které budou pro teplé festivalové dny jistojistě povzbuzujícím přívalem energie.

http://www.jimmyeatworld.com/

http://www.myspace.com/jimmyeatworld

Články, které by tě mohly zajímat