Film
Pro Sílu psa, hlavní želízko v ohni společnosti Netflix, byl večer zklamáním, dokázala proměnit jen jednu z 12 nominací, s nimiž do včera vstupovala. Ocenění si odnesla režisérka tohoto psychologického westernu Jane Campion.
Pořadatelé galavečera se uchýlili k dosud nevyzkoušenému kroku, kdy vítěze osmi zpravidla méně sledovaných kategorií oznámili ještě před vysílanou částí galavečera a v rámci televizního přenosu vyhlásili držitele cen jen urychleně, přičemž děkovné řeči výherců přehráli ze záznamu.
To však vytvořilo zvláštní dynamiku, jelikož čtyři z těchto předem rozdaných ocenění vyhrálo sci-fi Duna, a to filmovou scénografii, střih, zvuk a hudbu. Jejím autorem byl známý filmový skladatel Hans Zimmer, který tím získal již druhou zlatou sošku své kariéry.
Duna pak získala ještě zlaté sošky za kameru a zvláštní efekty a dohromady tak nasbírala šest výher, nejvíce z letošního ročníku. Během hlavní části udílení se nicméně v důsledku nového systému zástupci filmu objevili na pódiu jen dvakrát a snímek proto stál spíše v pozadí galavečera.
Velký úspěch zaznamenal film V rytmu srdce, jemuž se zadařilo ve všech třech kategoriích, v nichž byl nominován. Kromě nejlepšího filmu to byl také výkon ve vedlejší roli, za nějž byl oceněn neslyšící herec Troy Kotsur, jež přednesl děkovný proslov ve znakové řeči. Film dostal Oscara rovněž za nejlepší scénář podle předlohy.
Jessica Chastain se stala nejlepší herečkou v hlavní roli za film Očima Tammy Faye, který obdržel rovněž ocenění za nejlepší masky. Oscara za ženský výkon ve vedlejší roli získala Ariana Debose za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem.
Nejlepší písní zvolila akademie úvodní skladbu k poslednímu filmu s agentem Jamesem Bondem Není čas zemřít od 20leté Britky Billie Eilish. Ta na galavečeru rovněž skladbu zazpívala. Na začátku udílení vystoupila také zpěvačka Beyoncé se skladbou k filmu Král Richard: Zrození šampiónek.
Pořadatelé před slavnostním večerem prohlašovali, že budou chtít srazit celkový čas udílení cen pod tři hodiny, což se jim nakonec nepovedlo o 40 minut. Během ceremoniálu se kromě vystoupení tria moderátorek a hudebních čísel také připomínala výročí uvedení význačných hollywoodských děl, jako prvního snímku série s Jamesem Bondem a filmů Kmotr, k němuž promluvil jeho režisér Francis Ford Coppola, Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo Juno.
Akademie během slavnostního vyhlášení rovněž krátce vyzvala ke chvilce ticha k uctění obětí války na Ukrajině a diváky nabádala k pomoci milionům ukrajinských rodin sužovaných konfliktem. Podporu Ukrajině vyjádřily rovněž některé hollywoodské hvězdy, odznáček s ukrajinskou vlajkou měl na klopě saka například herec Benedict Cumberbatch. Herečka Jamie Lee Curtis při focení ukázala modrou stuhu symbolizující podporu pro ukrajinské uprchlíky. Statečnost lidí čelících ruské invazi vyzdvihla herečka Mila Kunis, která má ukrajinské kořeny.