Právě vysíláme

Bude Jurský park skutečností?

21. ledna 2025 13:21
Bude Jurský park skutečností?

Společnost Colossal Biosciences, pracuje na oživení vyhynulých druhů, jako jsou mamuti, dodo a tasmánští tygři, s cílem podpořit biodiverzitu a bojovat proti změně klimatu.

Společnost Colossal Biosciences, sídlící v Dallasu, oznámila, že získala dalších 200 milionů dolarů v rámci financování série C, čímž její celkový kapitál dosáhl 435 milionů dolarů. Tato biotechnologická společnost, vedená TWG Global, využívá nejmodernější technologie genetického inženýrství s ambiciózním cílem přivést zpět vyhynulé druhy, jako jsou mamuti srstnatí, ptáci dodo a tasmánští tygři. Tyto plány přirozeně vyvolávají srovnání s filmovým konceptem Jurského parku.

Colossal se zaměřuje na to, co nazývá vědou o vymírání. Cílem této iniciativy je nejen oživit vyhynulé druhy, ale také přispět k obnově biologické rozmanitosti a boji proti klimatickým změnám. Společnost tvrdí, že oživení mamutů by mohlo například pomoci obnovit ekosystémy tundry, která je klíčová pro regulaci uhlíku. V podobném duchu by návrat tasmánského tygra mohl podpořit biodiverzitu v jeho přirozeném prostředí.

I když tyto plány zní jako science fiction, Colossal Biosciences usiluje o to, aby se staly realitou. Technologicky se projekt opírá o CRISPR-Cas9, revoluční nástroj genetického inženýrství, který umožňuje přesné úpravy DNA. Přestože společnost čelí skeptikům, kteří zpochybňují etické i ekologické dopady těchto snah, její výzkum vzbuzuje celosvětovou fascinaci.

Etické a ekologické otázky

Návrat vyhynulých druhů však přináší kontroverze. Kritici upozorňují na potenciální rizika pro ekosystémy, náklady na projekty a možné neúmyslné důsledky genetického inženýrství. Mnozí se také ptají, zda by neměly být finanční a vědecké zdroje raději investovány do ochrany stávajících ohrožených druhů.

Colossal však věří, že tato práce by mohla vytvořit nové vědecké a technologické přístupy, které budou mít širší využití v medicíně, ekologii a biologii. Společnost navíc tvrdí, že její technologie by mohly být použity i k ochraně druhů, které jsou dnes na pokraji vyhynutí.

Budoucnost vyhynulých druhů

Colossal Biosciences plánuje testovat své technologie nejprve na obnovení některých vyhynulých druhů v kontrolovaných prostředích, aby minimalizovala rizika pro ekosystémy. Přesné datum prvních výsledků zatím není známo, ale společnost ujišťuje, že postupuje podle vědecky i eticky zodpovědných zásad.

Tento projekt představuje odvážný krok směrem k propojení vědy a technologie s obnovou planety. Ať už se oživení vyhynulých druhů ukáže jako úspěšné, nebo ne, otevírá dveře k hlubšímu porozumění evoluce, genetiky a ekosystémů.

Články, které by tě mohly zajímat