Evropa 2
K-pop dál vládne hudebnímu průmyslu. Za úspěchem hvězd je však hodně trnitá cesta
18. ledna 2024 13:14
O fenoménu K-pop jste už určitě slyšeli. Tento specifický hudební žánr z Jižní Koreje trenduje po celém světě už pár let, ovšem stále je možná pro řadu i hudebních nadšenců záhadou. Proč si hvězdy k-popu podmanily svět? V čem je jejich tajemství a jak se v jejich pracovním nasazení odvíjí jejich vlastní kultura?
K-pop je hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji. Jedná se o směsku popu, taneční hudby, ale i r’n’b. Skupiny představující K-pop ovládly streamovací služby po celém světě a mezi nejslavnější uskupení patří holčičí Blackpink, klučicí složení BTS nebo kapela Stray Kids. Hlavní cílovou skupinou tohoto žánru jsou především mladé dívky v náctiletém věku. Hvězdy K-popu si ovšem podmanily celosvětový trh. Nejedná se totiž jen o hudbu, ale o celkovou subkulturu.
Nutno podotknout, že skupiny jsou utvořeny především uměle a nejedná se tak o žádnou partu přátel z dětství, která spolu začínala hrát v garáži a snila o tom, že jednou naplní stadiony. Zpěváci a zpěvačky K-popu jsou pod velkým drilem, vše řídí zkušený marketingový tým a ačkoliv se to možná fanynkám nemusí líbit, skupiny především fungují jako stroj na velké výdělky peněz. Není navíc žádným tajemstvím, že pokud chce mladý muž či dívka být součástí skupiny, musí absolvovat několikaměsíční přípravu, podepsat všemožné zavazující se smlouvy a dodržovat přesně to, co jim jejich tým přikáže. Ke korejskému popu totiž patří do detailu propracované a těžké taneční choreografie a velký důraz na vlastní vzhled. Není ostatně výjimkou, že i mladí muži podstupují plastické zákroky a musí dodržovat přísné diety. V Jižní Koreji navíc existuje i speciální akademie, kam jsou vybráni talenti, kteří se stanou tzv. „trainees“. Pokud splní vše, co je po nich žádáno, dostanou místo ve skupině. Tlak na úspěch je obrovský, avšak pro řadu mladých Korejců se opravdu jedná o splněný sen.
Velká pozornost je upřena i na to, jak idolové K-popu vystupují na veřejnosti. Na rozdíl od běžných hvězd hudebního showbyznysu si nemohou dovolit žádné skandály. Členové a členky slavných skupin nesmí být viděny s alkoholem nebo dokonce drogami. Tým podrobně sleduje i milostné životy umělců. Především zpěváci musí zůstávat na veřejnosti single, aby neztratily zájem fanynek. Když už chtějí být viděni po boku nějaké dívky, musí to jejich tým schválit.
Být celebritou v Jižní Koreji zkrátka není žádný med. To, že je na umělce kladen opravdu velký psychický tlak dokazují i dvě sebevraždy, které v minulosti hvězdy k-popu spáchaly. V roce 2017 se ve svém bytě zabil zpěvák z kapely SHINee. Bylo mu 27 let. O dva roky později spáchala sebevraždu zpěvačka Sulli z f(x). Ani ty nejslavnější osobnosti se navíc nevyhnou dvouleté povinné vojenské službě, která ačkoliv je pro ně na nějakou dobu odložena, muži ji stejně nakonec musí podstoupit.
Tvrdá práce však rozhodně i sklízí vytoužené ovoce. Kapela BTS vyprodala ty největší haly po celém světě, spolupracovala s Coldplay a nahrála i komerčně velmi úspěšný hit s Halsey. Dívčí kapela Blackpink vystupuje na těch největších amerických festivalech, trhá rekordy v počtu přehrání na streamovacích službách a některé členky se uchytily i ve filmovém průmyslu. Hvězdy K-popu si svou prací vydělaly hodně peněz, které jim zaručí pohodlný život. Cena za úspěch je však často velmi vysoká a ne zrovna na růžích ustlaná.