O čem se zdají sny nevidomým a za jak dlouho sen zapomeneme? Zde je několik faktů o snění
28. ledna 2024 8:00
Přemýšlíte o svých snech? Co během nich prožíváte? Dnes vám přineseme zajímavá fakta o tomto fascinujícím tématu.
1. I slepí lidé sní
Lidé, kteří se narodili slepí, ve spánku pochopitelně žádné obraze nevidí. I tak ovšem takto handicapovaní lidé mohou snít. Jejich sny jsou založené na lidských smyslech – tedy na sluchu, čichu nebo doteku.
2. Proč sny zapomínáme?
Pamatujete si svůj sen velmi živě? Pak ale věřte, že nejde o celý sen, nýbrž jen část z něho. Vědci tvrdí, že 10 minut po probuzení si svůj sen už nepamatujeme, pět minut po probuzení ovšem ještě ano.
3. Tváře, co známe
V našich snech nejčastěji vidíme živé tváře, se kterými jsme se už někdy setkali. Ovšem pozor, nemusí se jednat o osobu vámi blízkou. Ve snech se nám může zobrazit i člověk, kterého jsme potkali před lety.
4. Děti a noční můry
Je dokázáno, že děti trpí nočními můrami a děsy mnohem častěji než dospělí. Zatím proto není přesné vysvětlení.
5. Kolik sil se nám zdá během jedné noci?
Každý sen trvá v průměru jednu až dvě hodiny a za jednu noc se člověku zdají čtyři až sedm snů. Sny mají i zvířata. Psi občas tak živé, že se i ve spánku může nervózně hýbat nebo dokonce štěknout.
6. Opakující se sny
Opakující se sny pro nás mohou mít zvláštní význam, zvláště když přesně nevíme jak a proč. Některá témata, která se ve snech často opakují, jsou napadení, nahota na veřejnosti, útěk před něčím a zpoždění na důležitou schůzku. Předpokládá se, že tato témata vyjadřují naše nevyřešené konflikty, které se snažíme překonat v našem bdělém životě.
7. Lucidní sny
Výraz Lucidní sny možná můžete znát z filmu Inception. Tento typ snění nám dává zvláštní pocit uvědomění, že sníme. Během lucidního snu nejsme vzhůru, jak se lidé často domnívají. Ve skutečnosti je naše vědomá mysl stále dostatečně vědomá, aby rozpoznala sny takové, jaké jsou.