Právě vysíláme

Tmavý kyslík: Překvapivý objev kyslíku bez světla v hlubinách Tichého oceánu​

20. dubna 2025 10:30
Tmavý kyslík: Překvapivý objev kyslíku bez světla v hlubinách Tichého oceánu​

Vědci objevili, že polymetalické konkrece v Clarion-Clippertonově zóně mohou produkovat kyslík bez slunečního záření, což mění naše chápání hlubokomořských ekosystémů. Tento proces, nazývaný „tmavý kyslík“, má významné důsledky pro biologii a ekologii oceánů.​

Vědecký tým oznámil průlomový objev v Clarion-Clippertonově zóně (CCZ), hluboko v Tichém oceánu. V oblasti vzdálené tisíce kilometrů od pobřeží a více než 4 000 metrů pod hladinou moře byl detekován kyslík vznikající bez jakéhokoliv kontaktu se slunečním zářením. Tento fenomén, pojmenovaný „tmavý kyslík“, by mohl změnit naše chápání toho, jak na Zemi vznikl a udržuje se život.

Podle vědců tento kyslík nevzniká běžnou cestou, tedy fotosyntézou, kterou známe z rostlinného a sinicového světa. Místo toho se tvoří prostřednictvím elektrochemických reakcí na povrchu polymetalických konkrecí – přírodních kamenů tvořených vzácnými kovy, jako je kobalt, nikl nebo mangan, které se vyskytují na mořském dně.

Hledání života ve vesmíru

Tyto konkrece fungují jako přirozené geobaterie – vytvářejí napětí okolo 0,95 voltů, což je dostatečné k rozkladu molekul vody na vodík a kyslík. Jde o formu abiotické elektrolytické aktivity, kterou dosud ve volné přírodě nikdo důkladně nedokumentoval. Přitom by právě tento mechanismus mohl hrát klíčovou roli nejen v historii planety Země, ale i při hledání života ve vesmíru, například na měsících jako je Europa nebo Enceladus.

Objev má však i zásadní ekologické dopady. Clarion-Clipperton zóna je totiž v centru zájmu těžařských firem, které plánují hlubokomořskou těžbu právě kvůli výskytu zmíněných kovů nezbytných pro výrobu baterií a elektroniky. Těžba by ale mohla vážně narušit procesy, které umožňují vznik tmavého kyslíku – a tedy i ekosystémy, které jsou na něj potenciálně napojené.

Co to znamená?

„Tyto výsledky zpochybňují naše základní představy o tom, co je k životu nutné,“ uvedli autoři studie. „Zároveň ale ukazují, jak křehké jsou přírodní procesy, které se odehrávají mimo náš dohled – a jak snadno je můžeme nevratně zničit.“

Tmavý kyslík tak přináší nejen fascinující otázky ohledně minulosti naší planety, ale také výzvu k přehodnocení našich současných průmyslových aktivit v oceánech. Co všechno se ještě může skrývat v temnotě mořského dna?

Články, které by tě mohly zajímat