Muzika
Koncert, který sledovalo několik tisíc lidí všech generací, kteří zaplnili horní třetinu Václavského náměstí, zakončila ukrajinská hymna v podání sboristů Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Bez nároku na honorář vystoupili například Mirai, Vesna, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Chinaski, Pražský výběr, I Love You Honey Bunny, Marie Rottrová, Mig 21 nebo Komorní orchestr České filharmonie.
Písničkáři Jaroslav Hutka a Tomáš Klus zahráli své nové skladby inspirované aktuálním děním na Ukrajině. „Taková nabídka se neodmítá. Člověk se v určitých věcech musí postavit na nějakou stranu a pro nás to bylo naprosto jednoznačné rozhodnutí,“ řekl pro ČTK Petr Janda ze skupiny Olympic, která si připravila písně Otázky a Slzy tvý mámy.
Celým večerem, jenž zprostředkoval i náhled na aktuální situaci na Ukrajině či vhled do života Ukrajinců v Česku, provedla moderátorská dvojice Světlana Witowská a Daniel Stach. Kromě umělců na pódiu přivítali také další hosty, kteří ve svých projevech odsoudili napadení Ukrajiny. Mezi nimi byl například spoluzakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, britský hudebník a herec Chris Jagger, mladší bratr frontmana skupiny The Rolling Stones Micka Jaggera, nebo šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov.
V závěru koncertu na pódium přišel také ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Ve svém projevu označil počínání ruských vojsk v jeho zemi za genocidu a ocenil českou pomoc. „Potřebujeme zbraně, zbraně, zbraně…,“ zdůraznil.
Česká kulturní scéna se rozhodla vymezit vůči agresi Ruska na Ukrajině také připojením ke společné výzvě #kulturaproukrajinu a uspořádáním benefičního koncertu 3. března od 18:00 na pražské Kampě. Vystoupí čeští hudební interpreti a osobnosti kulturní scény. Podporu Ukrajině vyjádřily různé české kulturní, akademické a společenské instituce.