Muzika
Maroko se vzpamatovává ze stoletého zemětřesení, lidských obětí je přes 2100
11. září 2023 10:51
Maroko v pátek zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, nejsilnější, jaké severoafrická země zažila za posledních 100 let. Prvotní otřesy poškodily budovy ve velkých městech a od Rabatu po Marrákeš vyhnaly lidi v panice do ulic, kde někteří spali ještě v noci na neděli.
Nejvíce obětí je však patrně ve vesnicích v pohoří Velký Atlas, kde mělo v hloubce 18 kilometrů zemětřesení ohnisko. Úřady ohlásily nejméně 2122 mrtvých a 2421 zraněných. Podle informací českého ministerstva zahraničí mezi zraněnými ani mrtvými nejsou čeští občané. Do Maroka se nyní chystá vyrazit speciální tým českých hasičů.
Do zasažených horských vesnic se dnes poprvé dostali zahraniční novináři, kteří popsali „výjevy zkázy a zoufalství“; lidé tam vlastníma rukama a jednoduchými nástroji před příjezdem prvních záchranářů vyprošťovali mrtvé zpod sutin spadaných obydlí. Cestu do výše položených oblastí komplikovaly balvany spadané na silnice a v sobotu i dopravní zácpy.
Z velkých měst otřesy, které byly cítit až v Alžírsku nebo Portugalsku, zasáhly nejvíce historický, téměř milionový Marrákeš. Videa na sociálních sítích ukazovala auta v ulicích zasypaná sutinami, zčásti zřícené historické budovy i lidi spící ve stanech na hliněném fotbalovém hřišti, jelikož jim zemětřesení buď vzalo střechu nad hlavou, nebo se kvůli obavám z dalších otřesů nechtěli vrátit do domů.
OSN odhaduje, že páteční zemětřesení se dotklo zhruba 300 000 lidí. Dnes některé oblasti podle agentury AP zasáhly následné otřesy o síle 3,9 stupně.
Soustrast marockým obyvatelům a králi Muhammedu IV. vyjádřily během víkendu desítky světových politiků, včetně zástupců všech světových mocností a českého prezidenta, premiéra i šéfa největšího opozičního hnutí. Řada zemí, včetně Česka, Tchaj-wanu, Francie nebo Turecka, ohlásila, že má připravené desítky až stovky záchranářů, lékařů nebo vojáků, kteří mohou pomoci s vyprošťováním lidí ze sutin nebo poskytnout jinou humanitární pomoc, chybí jim nicméně oficiální žádost o pomoc z marocké strany. Podle médií do Maroka zatím odletěly záchranné týmy ze Španělska a Tuniska.
Marocká strana dnes projevila zájem o speciální USAR tým českých hasičů, který je zaměřený na vyhledávání v sutinách. Ještě se však čeká na oficiální nótu z Maroka. Tým by mělo tvořit zhruba 70 lidí včetně devíti lékařů a zdravotníků.
České ministerstvo zahraničí dnes zopakovalo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi, kterých je podle cestovatelského systému Drozd v zemi 183.
Páteční zemětřesení v Maroku bylo podle seizmologa Jana Zedníka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd vnitrodeskové, tedy nemělo ohnisko na okraji tektonické desky, jak je běžné.
„Zemětřesení je vždy důsledkem hromadění napětí v zemské kůře, případně v zemském plášti, když je to hlouběji. Tady došlo k pohybu na jednom z mnoha zlomů, kterými je pohoří Atlas protkáno. Uvidíme až z dalších pozorování, jaká zlomová linie to je,“ řekl Zedník. „Síť zlomů v Atlasu je docela hustá, jsou tam dvě linie, které se protínají. Myslím si, že nikdo neví, která linie je seizmicky aktivní a jestli praskne za 100 let nebo jestli zůstane bez jakékoliv aktivity,“ řekl Zedník ČTK.
Agentury APA a AP a anglickojazyčný server Morocco World News informovaly, že další otřesy byly v Marrákeši cítit dnes dopoledne. O dalších významných škodách nebo obětech se média nezmiňují, AP nicméně podotýká, že další, byť mírnější, zemětřesení, bude mít psychologický dopad na Maročany v zasažených oblastech.
Poslední zemětřesní s katastrofálními následky zažilo Maroko v roce 1960 v přístavním městě Agadir, obětí v Maroko bylo tehdy na 12 000. Úřady poté změnily nařízení týkající se výstavby budov v Maroku. Mnoho objektů však ani dnes silným otřesům odolat nedokáže.
Zdroj: ČTK