Lifestyle
Na Bali nesnáší influencery. Online hvězdy se v zemi často chovají neuctivě
27. dubna 2023 10:56
Obyvatele indonéského letoviska Bali pobuřuje chování turistů, kteří na motorkách porušují dopravní předpisy a fotí se nazí na památných místech. Z ostrova byla nedávno deportována Ruska, která pózovala svlečená u 700 let starého posvátného stromu. Kvůli rostoucímu počtu podobných incidentů dosahuje napětí mezi zahraničními influencery a místními bodu varu, napsal list The Guardian.
Bali, kdysi známé jako ráj pohodových surfařů, se v posledních letech stalo oblíbenou kulisou pro influencery, kteří chtějí propagovat svůj dokonalý životní styl. Ulice měst, jako je Canggu a Ubud, nyní lemují estetické kavárny a bohémské obchody s oblečením, které jsou považovány za ideální prostředí pro přilákání lajků na instragramu a tiktoku.
Ostrov měsíčně navštíví přes 300 000 lidí. Vedlejším produktem zvýšeného cestovního ruchu je větší provoz, výstavba a znečištění. Měnící se dynamika spolu s nedostatkem respektu k hinduistické kultuře a víře na Bali, kterou někteří projevují, místní nutí k akci.
Krátkodobá „podnikatelská nebo turistická“ víza stojí asi tři miliony rupií (přes 4000 Kč) a umožňují turistům, aby v zemi setrvali po dobu šesti měsíců. Slouží také ale jako skulina pro tisíce digitálních nomádů, kteří se v zemi usadili, aniž by zde platili daně.
Přibývá rovněž případů, kdy se turisté dostávají pod palbu kritiky za své chování. Pár českých turistů v roce 2019 podstoupil očistný obřad poté, co se dopustil znesvěcení, když muž pocákal své partnerce holé pozadí „pro štěstí“ posvátnou vodou vyvěrající v komplexu hinduistického chrámu. Tuto ceremonii absolvovala kvůli podobnému činu i jedna ruská influencerka v roce 2022 a ve stejném roce úřady zasáhly poté, co kanadský herec Jeffrey Craigen natočil, jak nahý předvádí obřadní tanec haka na balijské hoře Batur.
Chování některých turistů dalo vzniknout účtům na sociálních sítích, které se věnují monitorování influencerů na Bali. Často sdílejí bezohledné jednání některých návštěvníků a odhalují cizince, kteří na ostrově pracují nelegálně. Zároveň vyzývají úřady, aby zakročily. Tyto účty bývají populární mezi místními a pod jejich příspěvky se množí komentáře frustrovaných ostrovanů. Bali proto mimo jiné plánuje turistům zakázat pronajímaní motorek, a to kvůli opakovanému nedodržování předpisů.
Problémem je také soupeření na pracovním trhu. Podle 33letého majitele surfové školy Ketuta Widiartawana cizinci soutěží s místními a někdy to dělají bez patřičných pracovních povolení. „Není problém, když si tady uděláte firmu, je dobře, že zaměstnáváte místní, ale někteří to nedělají správným způsobem,“ řekl.
I přes rostoucí napětí Ketut říká, že situace se týká malého počtu návštěvníků. „Všichni turisté, kteří sem přijíždějí, nejsou takoví. Jezdí sem i spousta milých lidí, kteří podporují místní podniky,“ řekl a vyzval místní obyvatele i cizince, aby se navzájem respektovali.
Zdroj: ČTK