Spojené státy americké si volí hlavu státu. Vyhraje Trump, nebo Harris?
včera 15:05
Ve státech na východě USA se dnes ve 06:00 (12:00 SEČ) otevřely volební místnosti pro prezidentské volby. Další se budou otevírat postupně podle časových pásem. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ. Vítěz souboje o Bílý dům by však po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý, průzkumy předpovídají těsný souboj obou kandidátů.
Američané ve volbách rozhodnou, zda se demokratka Kamala Harris stane první prezidentkou v amerických dějinách, nebo se do čela země po čtyřleté pauze vrátí republikán Donald Trump. Rozhodují také o rozložení sil v Kongresu či o státních otázkách. Možnost osobního hlasování v předstihu před samotným volebním dnem nebo korespondenční volby využilo více než 80 milionů lidí, což je přibližně třetina oprávněných voličů.
Hlasování tradičně odstartovalo o půlnoci místního času v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire, kde tři voliči dali hlas Harris a tři Trumpovi. Většina volebních místností na východním pobřeží USA se ovšem začala otvírat dnes od šesté ráno místního času (12:00 SEČ). Jako první se v 6:00 místního času otevřely volební místnosti Connecticutu, Indianě, Kentucky, Maine, New Hampshiru, New Jersey, New Yorku a Virginii. Další následují postupně podle časových pásem.
Americké prezidentské volby nesou po formální stránce znaky nepřímých dvoustupňových voleb; prakticky se ale rovnají volbám přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, kterých je dohromady 538. Každý stát má zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu – ve Sněmovně reprezentantů dohromady 435 a v Senátu 100 – a tři volitele má také federální distrikt – District of Columbia, který má v Kongresu jen poradní hlas.
K vítězství prezidentského kandidáta je potřeba získat nadpoloviční většinu – tedy 270 hlasů ve sboru volitelů. Vítěz „bere všechno“, stačí tedy získat i jen většinu jednoho hlasu a kandidát získá všechny volitele za daný stát (výjimku tvoří Maine a Nebraska, které udělují ještě přídavné hlasy podle vítězů ve volebních obvodech). Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, kterých je tentokrát sedm: je to Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.
Pensylvánie má 19 volitelů, což je nejvíce z kolísavých států, a Trump i Harris ji navštívili v závěrečný den kampaně. Shodně 16 volitelů mají Georgia a Severní Karolína, následované Michiganem s 15 volitelů. Arizona má volitelů 11, Nevada sedm. Podle analytiků by Harrisová k získání 270 volitelů potřebovala obdržet hlasy 44 volitelů v kolísavých státech, zatímco Trump by jich potřeboval 51.
Inaugurace příští hlavy státu, ať už 78letého Trumpa, nebo 60letého Harrisové, se uskuteční 20. ledna příštího roku, kdy ve funkci skončí demokrat Joe Biden, který 20. listopadu oslaví své 82. narozeniny a je nejstarším prezidentem v dějinách USA. Biden svou kampaň za znovuzvolení ukončil v červenci po špatném výkonu v debatě s Trumpem a podpořil svou viceprezidentku Harris.
Zdroj: ČTK