Lifestyle
Captain America: Občanská válka – Co o postavách prozradili samotní herci?
5. května 2016 12:30
Už dnes nás čeká premiéra filmu Captain America: Občanská válka. My už se nemůžeme dočkat! 27. dubna 2015 začalo v ateliérech Pinewood v Atlantě natáčení jednoho z nejoceňovanějších a nejslavnějších příběhů z komiksů společnosti Marvel. Ačkoliv bylo natáčení filmu řízeno právě z těchto ateliérů, natáčelo se také na celé řadě dalších lokací v Atlantě i jejím okolí, aby bylo dosaženo požadované syrovosti a realističnosti, které se staly pro tuto filmovou sérii charakteristickými. Co o svých postavách herci prozradili?
Již popáté se do této role nejslavnějšího vojáka na světě vrací Chris Evans, který je z vývoje, jímž jeho postava ve filmu Captain America: Občanská válka prochází, jednoznačně nadšený. „Na tom, jakým směrem se tahle postava ubírá, je myslím velice sympatické to, že vlastně poprvé vůbec nemá Steve jednoznačnou odpověď na otázku, jak to celé dopadne,“ míní Evans. „Mívá obvykle poměrně dost jasno v tom, na které straně konfliktu stojí, ale v tomto případě je to komplikované, protože podstata tohoto střetu se podobá spíše každodenním problémům, kterým jsme všichni nuceni čelit a u kterých není jednoznačně dané, co je správné a co špatné. Existují jen různé úhly pohledu a myslím, že má problémy s chápáním toho, jak by se měl správně zachovat a jakou roli v tom všem sehrává.“
Robert Downey, jr., který se ve filmové sérii Captain America objevuje vůbec poprvé, se vrací jako duchovní otec všech superhrdinů – Tony Stark anebo Iron Man. Sám herec vysvětluje, jaký je doopravdy význam toho, když v rámci tohoto příběhu proti sobě stojí Captain America a Iron Man. „Rozhodně není v ničím zájmu, aby ve vztahu těchto dvou postav nastaly rozkoly, protože si velice dobře uvědomujeme, jak zásadní důsledky by to mohlo mít,“ říká Downey. „Takže rozhodně máme co řešit. Vždycky jsem rád přemýšlel o tom, jak něco takového napravit. Co se musí stát, aby Steve s Tonym byli po něčem takovém ještě schopni najít společnou řeč?“
V roli jednoho z nejlepších přátel a spojenců Stevea Rogerse se vrací Nataša Romanovová aneb Black Widow. Pro Scarlett Johansson je možnost ztvárnit již popáté stejnou roli něčím, co ve své bohaté kariéře neměla zatím šanci zkusit. „Skutečně mě nenapadá, kde bych dostala příležitost pracovat na nějaké postavě tak dlouhodobě jako v případě Nataši Romanovové,“ prohlašuje Scarlett Johansson. „Nakonec všichni víme, co se odehrálo ve filmu Avengers: Age of Ultron, jde jí o obecné dobro a právě proto je myslím skutečnou hrdinkou. Odmítla se vydat po cestě, která by byla lákavější pro ni samotnou, odmítla se vytratit a splnit si své sny. Rozhodla se jednat v zájmu dobra a v tomto filmu můžeme sledovat, jak se postupně mění ve vůdčí osobnost, kterou by mohla být.“
Jednou z věcí, se kterými se Steve Rogers stále nedokázal příliš vyrovnat, je to, co se stalo s jeho přítelem Buckym Barnesem. Ačkoliv se z Buckyho stal na řadu let vražedný Winter Soldier, Steve stále doufá, že by se mu mohlo podařit v něm znovu nalézt svého ztraceného přítele.
Pro Sebastiana Stana byla možnost zahrát si fanoušky velmi oblíbenou postavu již potřetí vítaným překvapením. „Mohli s tou postavou udělat naprosto cokoliv,“ říká Stan. „Ale jako herec jsem byl skutečně šťastný, protože jsem si mohl vyzkoušet velké množství různých poloh. Winter Soldier se v tomto filmu ocitá na pomezí: občas v jeho chování zahlédnete náznaky Buckyho Barnese. Leccos si vybavuje a zjišťuje, kým doopravdy je. Současně ale už není tím, kým kdysi býval. Ať už to s ním dopadne jakkoliv, stínu, který na něj vrhá Winter Soldier, se už nikdy nezbaví.“
Po svém debutu ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera se vrací také Sam Wilson coby Falcon. Z tohoto hrdiny je nyní plnohodnotný Avenger a Anthony Mackie představuje Falcona, který se stal pravou rukou Stevea Rogerse. „V tomto filmu uvidíme Falcona v autoritativnější roli,“ oznamuje Mackie. „Nejde tu ani tak o to, že by Stevea následoval nebo že by mu Steve udílel rozkazy. Sam je pro Stevea spíše spojencem a přítelem. Má možnost se více vyjadřovat k misím a k tomu, co se kolem nich děje.“
Dalším z hrdinů, kteří se ve filmové sérii Captain America objevují poprvé, je čerstvý Avenger plukovník James „Rhodey“ Rhodes neboli War Machine, kterého představuje Don Cheadle. „Jakožto nový člen Avengers se Rhodey snaží přijít na to, jak propojit roli samozvaného ochránce vesmíru po boku svých přátel s rolí vojáka, od kterého se očekává, že se bude řídit zákony,“ říká Cheadle.
Po nemalém překvapení, kterého jsme se od něj dočkali ve filmu Avengers: Age of Ultron, se vrací také Clint Barton neboli Hawkeye, kterého si opět zahrál Jeremy Renner. „Z Hawkeyeho pohledu se skutečně jedná o přímý přechod z Avengers: Age of Ultron k Občanské válce,“ prohlašuje Renner. „Když jsme Hawkeyeho viděli naposledy, vracel se ke své rodině. S tou strávil celou dobu až do okamžiku, kdy mezi sebou Avengers začali bojovat. Takže se vlastně vrací do služby takříkajíc z důchodu, když ho Steve požádá o pomoc.“
Elizabeth Olsen se znovu objevuje jako Scarlet Witch, z níž je nyní taktéž plnohodnotná členka Avengers. Ale následkem škod, ke kterým došlo během mise v Lagosu, se vláda rozhodne zasáhnout a vzniká situace, v níž je Scarlet Witch nucena rozhodnout se, ke které straně se přidá. „V podstatě se jedná o politické rozhodnutí o tom, zda se Avengers budou řídit vlastními pravidly, nebo zda se podřídí vládním nařízením a stane se z nich vládní organizace,“ vysvětluje Olsen. „Wanda má ale větší strach z toho, že by mohla někomu neúmyslně ublížit, než ze skutečnosti, že se od ní očekává politické rozhodnutí. Nakonec se připojí ke Captainovu týmu. Šlo jí vždycky spíše o to, zda ji někdo dokáže přijmout mezi sebe, než o nějaké politikaření.“
Jedním z těch, se kterými se Wanda snaží na začátku filmu navázat pevnější přátelství, je také Vision v podání Paula Bettanyho. Pro Bettanyho byl návrat k postavě, která byla stvořena v rámci událostí snímku Avengers: Age Of Ultron velice lákavý, protože mu poskytl možnost tuto fascinující postavu lépe poznat a pracovat na ní. „Líbí se mi na něm, že mu jde primárně o jediné, a to sice o poznání a pochopení lidského chování,“ popisuje Bettany. „Momentálně si uvědomuje, že skutečná loajalita vyplývá z lásky. Pokud vyjdou najevo nové skutečnosti, mohou se jeho momentální názory změnit, protože pro něj je na prvním a jediném místě logický úsudek. Takže se domnívám, že ho koncept lásky a náklonnosti fascinuje a snaží se ho pochopit, protože se myslím jedná o ty nejryzejší lidské vlastnosti. To se mi velice líbí. Je to svým způsobem dojemné, protože skutečnost, že zmíněných citů není schopen, z něj činí poměrně velkou hrozbu a on si je toho dle mého názoru vědom.“
Další novou tváří v týmu Avengers je Scott Lang neboli Ant-Man. Pro herce Paula Rudda byl tento první krok mimo vlastní filmovou sérii poněkud neuchopitelný. „Jedná se pro mě zatím o fascinující a úžasný zážitek,“ popisuje Rudd. „Když jsme natáčeli Ant-Mana, říkal jsem si, že je to skvělé a je to ohromná zábava, ale že do jisté míry pracujeme v izolaci. Když jsem se tady na natáčení objevil poprvé a točili jsme scénu, ve které jsou Captain America a Falcon a všichni ostatní, tak trochu jsem se cítil jako desetiletý kluk. Bylo to hodně zvláštní a naprosto úžasné. Poprvé jsem měl doopravdy pocit, že mezi ně patřím, a to je ohromně vzrušující.“
Jedním z nejočekávanějších přírůstků do filmového světa společnosti Marvel, který debutuje ve filmu Captain America: Občanská válka, je T’Challa aneb Black Panther. Při obsazování této klíčové postavy, která jako první černošský superhrdina dostane v roce 2018 svou samostatnou filmovou sérii, se tvůrci filmu rozhodli sáhnout po Chadwickovi Bosemanovi, který na sebe Hollywood upozornil rolí Jackieho Robinsona ve filmu 42. „Zmínky o Black Pantherovi a jeho vlasti Wakandě se v našich filmech objevují už od dob Iron Mana 2,“ vysvětluje Kevin Feige. „Takže jsme skutečně byli přesvědčeni o tom, že je nejvyšší čas přivést na plátna kin postavu, která si jde za vlastními cíli, a Chadwick Boseman byl naší první volbou. Je to ohromně talentovaný herec, který v sobě zahrnuje veškeré vlastnosti, jež tato postava vyžadovala.“
Sám Boseman o Black Pantherovi říká: „Je to paradoxní postava. Má velice silné vazby na tradice své země a na svůj původ. Ale současně je velice pokrokový. Uvažuje velmi strategicky. Nikdy tak docela nevíte, co zrovna udělá, takže působí poněkud tajemně. Současně je to ale veřejně známá postava. Všichni ho znají, ale doopravdy ho nezná nikdo.“
Zatímco se Avengers tříští na frakce s různými názory, tajemný Zemo v podání Daniela Brühla má své vlastní plány. „Ačkoliv se příběh Občanské války věnuje především konfliktu, na jehož opačných stranách stojí Captain America a Iron Man, jedná se také o příběh o někom, kdo v ústraní realizuje své vlastní plány, které sice nejsou zodpovědné za to, co Občanskou válku vyvolalo, ale zdatně to přilévá olej do ohně,“ vysvětluje Kevin Feige. „Jedná se o velice odlišnou postavu, která má svou vlastní minulost a motivaci.“
Herecký tým filmu Captain America: Občanská válka kromě toho doplňují také Emily VanCamp coby Sharon Carterová, Frank Grillo jako Crossbones, Martin Freeman coby Everett Ross a William Hurt v roli generála Thaddeuse Rosse.
A příběh?
„Bez ohledu na všechny pozoruhodné akční scény v tomto filmu se jedná ve své podstatě o velice prostý příběh,“ míní Chris Evans. „Russoovi tvoří lidské příběhy se superhrdinským nádechem, nikoliv superhrdinské filmy s lidským podtextem. Jedná se o skutečné vypravěčské mistrovství, uplatněné na příběh o rozkolu v jedné velké rodině. Právě proto je ten příběh tak skvělý. Nelze posoudit, kdo má pravdu a kdo se mýlí, a ani jedna ze zúčastněných stran nestojí na straně zla. Jde tu pouze o to, která ze stran je vám sympatičtější a se kterou z nich souhlasíte.“
„Právě o tomhle konfliktu mezi oběma stranami budou fanoušci a diváci aktivně diskutovat,“ domnívá se Scarlett Johansson. „Doufáme, že i ve chvíli, kdy budou kino opouštět, budou stále schopni přijít s argumenty na podporu názoru kterékoliv ze zúčastněných stran. Budou o tom moci diskutovat i doma. Snažili jsme se o to, aby na obou stranách zazněly smysluplné argumenty, a s tím, jak je postupně v sázce stále více a více stoupá i osobní zaujetí těch, kterých se to týká.“