Život
Je palec nahoru novým OK? Gen z ho považuje za ironický a pasivně agresivní
dnes 9:00
Na Redditu se nedávno rozjela diskuse o tom, zda je používání emoji 👍 vhodné – a hlavně, jak ho vnímají různé generace. Zatímco pro starší je to běžný znak souhlasu, mnozí z generace Z ho vnímají jako pasivně agresivní nebo nepříjemný způsob komunikace.
Na první pohled působí jako neškodné gesto – univerzální symbol souhlasu, pochvaly nebo vše v pořádku. Jenže podle mnoha uživatelů generace Z má emoji palce nahoru mnohem chladnější a nepříjemnější podtón, než si starší generace uvědomují.
Diskuse se naplno rozhořela na Redditu, kde mladší uživatelé označili toto emoji za pasivně agresivní, nepříjemné a dokonce neslušné – zejména pokud je použito jako jediná reakce v pracovním nebo neformálním kontextu. „Vypadá to, jako byste už nechtěli pokračovat v konverzaci, nebo jako byste byli podráždění,“ píše jeden z komentujících. Jiný uživatel dodává: „Používá ho můj šéf, a pokaždé se cítím trapně. Mám dojem, že něco dělám špatně.“
Každý ho vnímá jinak
Naopak starší generace – tzv. mileniálové nebo generace X – emoji vnímají zcela jinak. Pro ně jde stále o jednoduché, rychlé vyjádření souhlasu, aniž by v tom hledali hlubší emocionální význam. Rozdíl v interpretaci odhaluje mezigenerační propast v digitální komunikaci. Zatímco jedni vnímají emoji jako úsporné vyjádření, druzí očekávají osobnější, vřelejší reakci – třeba emotikony se srdíčky, úsměvy nebo doprovodný text.
Debata o palci nahoru ukazuje, jak důležitá je kontextová citlivost v digitální komunikaci – zejména v práci, kde mohou i drobné signály ovlivnit vztahy mezi kolegy. Možná je čas přehodnotit, co považujeme za neutrální a přátelské.