Právě vysíláme

Z opěvované filantropky podvodnicí. Znáte příběh Elizabeth Holmes, které se podařilo obelhat celou Ameriku?

28. února 2023 18:00
Z opěvované filantropky podvodnicí. Znáte příběh Elizabeth Holmes, které se podařilo obelhat celou Ameriku?

Chtěla změnit svět a navždy přepsat dějiny zdravotní léčby, 9 let ovládala technologický průmysl v Kalifornii a měla pod palcem ty nejbohatší muže Spojených států. Nakonec však byla odsouzena k 11 letům vězení. Už jste slyšeli o neuvěřitelném příběhu podvodnice Elizabeth Holmes?

Pokud jste předplatiteli streamovací služby Disney+, možná jste narazili na seriál z podzimu loňského roku pod názvem Kauza Theranos, ve kterém si hlavní roli zahrála herečka Amanda Seyfried. Deset dílů dlouhá série pojednává o obrovském podvodu zakladatelky společnosti Theranos Elizabeth Holmes a seriál si vysloužil ocenění kritiků i fanoušků. Že jste ovšem o skutečné Elizabeth Holmes nikdy neslyšeli? Nevadí, nyní vám její neskutečný příběh představíme.

Blonďatá Elizabeth Holmes se narodila v roce 1984 do rodiny úspěšného podnikatele. Už jako malá holka měla o své budoucnosti dost jasnou představu – chtěla změnit svět a stát se jedním z nejbohatších lidí na planetě. A jelikož byla nadanou a velmi cílevědomou studentkou, její kroky mířily po maturitě na prestižní Stanfordovu univerzitu, kde Elizabeth studovala chemické inženýrství. 

Už v prvním ročníku chodila Holmes na přednášky se studenty ze starších ročníků a zdálo se, že se jedná o dívku, která se studiem nebude mít žádný problém. Životem ještě nezkušená devatenáctiletá prvačka ovšem jednoho dne nabyla dojmu, že přišla s geniálním nápadem. Jelikož už od dětství nesnášela jehly a odběry krve, dostala nápad zhotovit náplast, ze které by bylo možné odebrat vzorek krve a zjistit z nich možnou infekci. Že se jednalo o sice zajímavou, ale naprosto nereálnou představu, Holmes nezajímalo, nedala na rady zkušených profesorů a sama si podala přihlášku na patent. 

Steve Jobs jako hlavní inspirace

Elizabeth nabyla dojmu, že přišla s revolučním řešením, které může změnit svět medicíny. Od náplasti upustila a přišla s novým řešením. Jejím vzorem se stal Steve Jobs a jeho Apple. Elizabeth podrobně sledovala Jobsovo vystupování, gesta, a dokonce i styl oblékání. Toužila potom být Stevem v sukni a svému snu byla odhodlaná se plně odevzdat. 

Už po konci první ročníku na univerzitě si Holmes usmyslela, že školu nepotřebuje a Stanford opustila. Peníze rodičů na školné použila na založení start-upu, který pojmenovala Theranos. S několika málo dalšími skutečnými chemickými inženýry vymyslela přístroj, který pojmenovala Edison. Ten měl lidem zajistit celkové výsledky o jejich zdravotním stavu pomocí pouhé kapky krve. Elizabethina představa byznysu byla jasná: Přístroj Edison (který měl velikost menší krabice) se měl v budoucnosti stát pomocníkem většiny domácností. Lidé by tak nemuseli podstupovat krevní testy a mučit se jehlami v žilách. 

Ačkoliv byla Elizabeth mladou ženou bez zkušeností, od Steva Jobse okoukala jeho přesvědčovací schopnosti. Začala nosit černé oblečení a stejně jako Jobs oblékala roláky. Svůj hlas schválně stavěla do nižších poloh, aby působila důsledněji. A světě div se, fungovalo to!

Elizabeth na technologické konkurenci (foto: Profimedia)

Elizabeth Holmes si na svou stranu získala ty nejmocnější a nejbohatší lidi americké Sillicon Valley. K jejím investorům patřil mediální magnát Richard Murdoch nebo bývalí slavní politici jako třeba Henry Kissinger. V roce 2010 činil kapitál firmy Theranos 92 milionů dolarů. Velkou bizarností je ovšem to, že ačkoliv Elizabeth básnila o svém velkém revolučním přístroji na odběry krve, její “zázračná krabička” ve skutečnosti nefungovala. Firma Theranos totiž všechny své provedené krevní testy falšovala a výsledky získala na běžně používaných přístrojích.

Ačkoliv podnikání Holmes a jejího společníka Rameshe Balwaniho bylo velmi podivné, dvojice dál získávala finanční podporu a investoři se jen hrnuli. Theranos dokonce uzavřel spolupráci s americkým řetězcem lékáren a přístroj Edison byl nabízen v několika jejich pobočkách. 

Přístroj Theranos

Elizabeth držela své “know how” pevně pod pokličkou, do laboratoří Theranosu nepouštěla nikoho mimo firmu a vyhýbala se kontrolám. Odmítala prozradit, na jaké přesné technologii je Edison založen a vždy se vymlouvala na strach z možné konkurence. Mezi zaměstnanci Theranosu panovalo velké napětí, pracovníci byli nuceni podepisovat smlouvu o mlčenlivost a kdokoliv měl připomínky k fungování společnosti, byl okamžitě propuštěn. Balwani navíc po celé firmě rozmístil kamery, aby mohl zaměstnance sledovat a odposlouchávat.

Ačkoliv Holmes moc dobře věděla, že přístroj nefunguje, navenek dál sebejistě vystupovala jako skutečná spasitelka. Časopisem Forbes byla v roce 2015 označena jako nejmladší “self-made” miliardářka a hodnota firmy Theranos se vyšplhala na 9 miliard dolarů. Elizabeth se dostala mezi kalifornskou smetánku, vystupovala na důležitých společenských akcích a přebírala ceny jako jedna z největších filantropek 21. století. 

Elizabeth ve společnosti (foto: Profimedia)

Podvod odhalen

Jak už to tak ale bývá, jednoho dne spadla klec! Novinář John Carreyrou z deníku The Wall Street Journal získal tip na nekalosti Theranosu od bývalého zaměstnance a začal se pídit po pravdě. Na základě výpovědí pak odhalil celý podvod a způsob, jakým firma fungovala. Ve svém článku pak odhalil falšování testů a utvrdil veřejnost v tom, že Holmes si nebezpečně zahrává s lidským zdravím. Na skutečných přístrojích Theranosu totiž bylo provedeno několik testů a jejich výsledky byly krajně nepřesné. K naprosto zdravému pacientovi se například dostala informace o tom, že má rakovinu, nemocný pacient naopak obdržel výsledek testu, podle kterého byl zdravý. Jednomu z testovaných lidí na Edisonu bylo dokonce mylně oznámeno, že je HIV pozitivní. 

Ačkoliv Elizabeth se svým společníkem usilovali o to, aby se článek nikdy nedostal na světlo světa, v roce 2018 se podnikatelce zhroutil celý byznys i život. Vyšetřování se rozjelo na plné obrátky a ze dne na den bylo z Theranosu propuštěno 1 000 zaměstnanců. Ještě téhož roku firma zanikla a její hodnota byla nulová.

Elizabeth byla obžalována za podvod vůči investorům i pacientům. V roce 2022 byla odsouzena k 11 letům a třem měsícům vězení. Holmes před soudem uvedla, že ačkoliv věděla, že přístroj nefunguje, byla po celou dobu působení ve firmě pod vlivem svého společníka Balwaniho, který před ní údajně mnoho skutečností utajoval. Balwani stráví ve vězení 13 let.

Holmes trvala na své nevinně a žádala soud o domácí vězení. Jelikož si však ve svém byznysu zahrávala s lidským zdravím, soudce byl nemilosrdný. Po několika letech na výslunní tedy blonďatá hvězda ze Sillicon Valley zamířila za mříže. O jejím podvodu byl natočen jak hraný seriál, tak dokumentární film pro stanici HBO.

Elizabeth míří k soudu (foto: Profimedia)

Články, které by tě mohly zajímat