Právě vysíláme

Mladík v KLDR poslouchal K-pop, popravili ho

29. června 2024 8:10
Mladík v KLDR poslouchal K-pop, popravili ho

22letý Severokorejec byl veřejně popraven za to, že sledoval a sdílel jihokorejské filmy a poslouchal popovou hudbu z Jižní Koreje. Podle listu The Guardian to tvrdí zpráva o situaci v oblasti lidských práv v KLDR, kterou zveřejnilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení. Zpráva vychází z výpovědí 649 severokorejských uprchlíků.

Nejmenovaný běženec uvedl, že mladík byl popraven v roce 2022 v provincii Hwanghe Namdo za poslech sedmdesát jihokorejských písní a zhlédnutí 3 filmů a jejich šíření. Podle severokorejských úřadů se tím provinil proti zákonu z roku 2020, který zakazuje „reakcionářskou ideologii a kulturu“.

Zpráva detailně popisuje velké úsilí izolovaného severokorejského diktátorského režimu kontrolovat pronikání informací a kulturních vlivů ze zahraničí. Režim se přitom zaměřuje především na mladé lidi.

Další prohřešky zahrnují vdávání nevěst v bílých šatech, nošení slunečních brýlí či popíjení alkoholu z vinných sklenic, což je vše v KLDR považováno za jihokorejské zvyky, píše The Guardian.

Podle výpovědí uprchlíků také severokorejské úřady často kontrolují lidem mobilní telefony, aby ověřily pravopis jmen a zjistily, jestli dotyčný nepoužívá výrazy a slangové termíny pocházející z Jižní Koreje. Obyvatelé Severní a Jižní Koreje mluví stejným jazykem, vzhledem k oddělení zemí po korejské válce z let 1950 až 1953 jsou ale mezi variantami na severu a na jihu drobné rozdíly.

Rádio svobodná Asie v roce 2022 uvedlo, že severokorejský režim pronásleduje lidi, kteří nosí oblečení a účesy v „kapitalistickém stylu“, jako například skinny džíny, trička s nápisy obsahujícími cizí slova či obarvené nebo dlouhé vlasy.

I přes tvrdá opatření se ale pronikání jihokorejské kultury, včetně nejnovějších televizních show, zdá být nezastavitelné, uvedl jeden ze severokorejských uprchlíků.

„Rychlost, s jakou jihokorejská kultura ovlivňuje Severní Koreu, je opravdu velká. Mladí lidé sledují a kopírují jihokorejskou kulturu a opravdu milují všechno jihokorejské,“ řekla novinářům na tiskové konferenci v Soulu dvacátnice z KLDR, která ze země utekla na dřevěném plavidle vloni v říjnu.

„Když mladí Severokorejci sledují jihokorejské pořady, říkají si: ‘Proč musíme žít takhle?’… Radši bych zemřela než žít v KLDR,“ prohlásila uprchlice.

Uvedla také, že na veřejnosti je vyloučené jakkoliv vůdce Severní Koreje kritizovat, ale mezi blízkými přáteli či příbuznými se tak děje.

Zdroj: ČTK

Články, které by tě mohly zajímat