Neprodáte? Zakážeme ještě v lednu TikTok v USA, varují Spojené státy Čínu
včera 10:00
Soudci amerického nejvyššího soudu se pravděpodobně spíše přiklánějí k zachování platnosti zákona, který by od 19. ledna ve Spojených státech zakázal sociální síť TikTok, pokud by ji její čínská mateřská společnost ByteDance neprodala. Nejvyšší soudní instance dnes projednává argumenty stran v rámci stížnosti TikToku proti zmíněnému zákonu. Firma žádá odklad platnosti zákona minimálně do doby, než o něm soudci definitivně rozhodnou.
Hrozba pro národní bezpečnost, kterou představují vazby společnosti na Čínu, převažuje nad obavami z omezování projevu TikToku nebo jeho 170 milionů uživatelů ve Spojených státech, uvedla AP.
Na začátku argumentace, která trvala více než dvě a půl hodiny, označil předseda nejvyššího soudu John Roberts za hlavní problém projednávaného sporu vlastnictví TikToku čínskou společností ByteDance a požadavek mateřské společnosti spolupracovat se zpravodajskými službami čínské vlády.
Washington dal TikToku loni v dubnu čas do 19. ledna, aby ukončil vazby na ByteDance. Pokud na tento požadavek nepřistoupí, vláda může stejnojmennou platformu s desítkami milionů amerických uživatelů zakázat. Zákon označují za problematický někteří prominentní experti na svobodu slova v USA, vystupuje proti němu také Americká unie občanských práv (ACLU).
Vláda a zákonodárci argumentují tím, že TikTok působící pod hlavičkou ByteDance představuje bezpečnostní riziko a může sloužit čínským zájmům. Americké úřady nicméně veřejně nepředložily důkazy o tom, že by čínský stát tímto způsobem špehoval Američany nebo zasahoval do způsobu, jakým platforma předkládá uživatelům obsah.
TikTok tvrdí, že americké ministerstvo spravedlnosti nesprávně vyhodnotilo vazby aplikace na Čínu. Argumentuje, že její systém doporučování obsahu, který na základě uživatelských preferencí, chování nebo jiných dat automaticky navrhuje obsah, který by mohl uživatele zajímat, a údaje o uživatelích jsou uloženy v USA na cloudových serverech provozovaných firmou Oracle. Rozhodnutí o moderování obsahu, která se týkají amerických uživatelů, jsou pak přijímána v USA.
Zdroj: ČTK