FF UK zrušila výuku do konce zimního semestru, zkoušky budou dobrovolné
29. prosince 2023 13:59
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) zrušila výuku do konce zimního semestru. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek.
Vyplývá to z informací pro studenty fakulty, které má ČTK k dispozici. O detailech budou studenty vedoucí kateder informovat v příštím týdnu. Budova fakulty na náměstí Jana Palacha, v níž student školy minulý týden zastřelil 14 lidí, zůstane uzavřena minimálně do konce ledna.
V týdnu od 8. ledna mohou vyučující zorganizovat se studenty setkání, jejich účelem ale nebude výuka. I tato setkání by byla dobrovolná. Zkouškové období pak začne podle plánu od 15. ledna. Atestace budou dobrovolné, podle situace může být jejich forma upravena. „Chceme vás ujistit, že i kdybyste nezískali za zimní semestr ani jeden kredit, budete moci v klidu pokračovat ve svém dalším studiu a v budoucnosti studium úspěšně dokončit,“ uvedla fakulta.
Na bázi dobrovolnosti se uskuteční i státní závěrečné zkoušky. „Neúčast na státních závěrečných zkouškách v lednu a únoru 2024 u nikoho neohrozí možnost v klidu a úspěšně dokončit studium, studenti přihlášení ke státním závěrečným zkouškám, kteří je nebudou chtít nyní vykonávat, budou omluveni,“ stojí v pokynech pro studenty.
Studujícím a zaměstnancům také fakulta nabízí účast na skupinové psychologické podpoře. První setkání se uskutečnila ve čtvrtek a dnes, další jsou plánována na leden. Další informace o možnostech krizové pomoci jsou k dispozici na stránkách UK.
Výdej osobních věcí z budovy FF UK na náměstí Jana Palacha bude pokračovat od 4. ledna do konce měsíce, a to každý čtvrtek od 08:00 do 16:00 a každé úterý od 11:00 do 18:00 v budově UK POINT na adrese Celetná 13.
Na krizový chat UK na jejím webu se od tragické střelby na FF před týdnem obrátilo asi 700 lidí, studenti, ale i vyučující. Někteří se obávali návratu do výuky nebo žádali informace, kam se obrátit o pomoc ohledně duševního zdraví. ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Václav Hájek. Připomněl, že chat je i nadále v provozu a vyzval všechny, kdo pomoc potřebují, aby neváhali ji vyhledat. Kontakty na další organizace nabízející pomoc uvedl na webu například Národní ústav duševního zdraví (NUDZ).
Nejvíc lidí se na univerzitní chat, který začal fungovat v 16:00 v den neštěstí, obracelo v prvních dnech, využívaný je i nadále. „Velmi často se na něj obraceli studenti UK, kteří měli známého, kamaráda či spolužáka na místě nebo sami byli blízko či na místě,“ uvedl Hájek.
Lidé, kteří se na chat obraceli, si podle mluvčího často stěžovali na poruchy spánku, chtěli konzultace ohledně psychického zdraví a kam se obrátit o následnou pomoc. „Také měli problém s tím, že neměli s kým o události mluvit v rodině kvůli sváteční atmosféře. Nechtěli kazit ostatním svátky, měli pocity viny,“ doplnil.
Podezřelý ze střelby na FF UK možná vraždil v Klánovicích, směřují k tomu indicie
Studenti i vyučující podle něj na chatu také vyjadřovali obavy z návratu do výuky. Vyučující například žádali pomoc s tím, jak zvládnout návrat do výuky, jak situaci odžít, jak podpořit své psychické zdraví a jak být oporou pro studenty. Na chat se podle Hájka obrátili i někteří blízcí zasažených studentů.
„Klientům chatu byla nabízena účast na podpůrných skupinách a také následná dlouhodobější psychologická či psychoterapeutická péče. Někteří se ptali také na pomoc od psychiatrů a možnost psychofarmak,“ dodal. Nabídek pomoci od odborníků je podle něj zatím více než poptávky po jejich službách. Několik lidí se obrátilo také na e-mailovou adresu psych.pomoc@cuni.cz, kde jsou jim předávány kontakty na následnou psychologickou pomoc.
Krizovou pomoc spustily po události také neziskové organizace, například In Iustitia. Celkem se na ni obrátilo přes 200 volajících. V den tragédie volali především lidé, kteří měli na místě své blízké, prožívali šok. „V pozdním večeru a v průběhu noci se objevovala častěji témata zoufalství, osamělosti v prožívání, sebevražedné myšlenky. V noci také volalo více přeživších, kteří byli přímo na místě, chtěli mluvit mimo jiné o výčitkách a pocitech viny, že oni přežili, a jejich blízcí ne,“ uvedl sociální pracovník In Iustitia Dušan Vaněk. Později podle něj lidé kromě tématu vyrovnávání se se ztrátou blízkého potřebovali mluvit také o tom, jak po tragédii fungovat, jak přejít do běžného života.
Zdroj: ČTK