Právě vysíláme

Páté výročí smrti Karla Gotta: Jaká vzácnost přibyla na jeho hrobě na pražských Malvazinkách?

2. listopadu 2024 11:21
Páté výročí smrti Karla Gotta: Jaká vzácnost přibyla na jeho hrobě na pražských Malvazinkách?

K pátému výročí úmrtí zpěváka Karla Gotta přibylo na hřbitově na pražských Malvazinkách dílo sklářského výtvarníka Ronyho Plesla. Bronzový strom zhotovený z andělíčků, které nosili obdivovatelé na zpěvákův hrob, vytvořil Plesl na přání zpěvákovy manželky Ivany. Společně se sochou pojmenovanou Tisíc andělů pro Gotta také zasadili břízu. 

Odchod populárního zpěváka před pěti lety přiměl fanoušky z celé země, aby k jeho bydlišti v Praze a později i na jeho hrob přinášeli nejen svíčky, ale i různé dárky včetně sošek andělů. Za téměř pět let se nastřádalo přes tisíc andělů. „Dlouho jsem přemýšlela, co s Karlovými anděly jednou udělám. Bylo mi jasné, že příznivci sošky osobně nakoupili a vážili za Karlem dlouhou cestu na hřbitov, třeba i přes celou republiku. Také jsem si říkala, že je možná zajímá, kam jejich anděl z hrobu po čase zmizel. Myšlenka vytvořit z andílků sochu a vrátit je tam, kam patří, mi přišla krásná a důstojná,“ uvedla Ivana Gottová.

Gott zemřel 1. října 2019, léčil se s akutní leukemií. Legendě české populární hudby, která ovlivnila několik generací posluchačů, bylo 80 let. Fanoušci se mohli s oblíbeným zpěvákem rozloučit 11. října v paláci Žofín, kam přišlo zhruba 49.000 lidí. O den později se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále. Tento den byl i dnem státního smutku.

Tvůrce objektu z andělíčků, akademický sochař Plesl, jeden z nejznámějších českých sklářských výtvarníků a designérů, považoval zadání zpracovat figurky od Gottových fanoušků tak, aby nevznikl kýč, za velkou výzvu. „Ve své práci již mnoho let řeším téma času a pomíjivosti. Symbolem zrození a umírání se v mé tvorbě stal strom a symbolem lidské paměti jeho kůra. Vytvořil jsem proto Karlovi strom posetý stovkami andělů, kteří rostou a raší jako výhonky listů nebo pučí jako nové květy,“ popsal umělec své dílo.

Se zahradním architektem Vladimírem Dufkem vymyslel Plesl propojení andělského stromu s opravdovým stromem, který se k dílu bude hodit nejlépe – tedy s břízou, o níž Gott nazpíval píseň Kdo tě bílá břízo svléká. Na bříze je umístěn QR kód, který prostřednictvím chytrých telefonů zájemcům umožní poslechnout si píseň na místě.

Články, které by tě mohly zajímat