Sociální sítě
Zemřel nechvalně proslulý O. J. Simpson, sportovec, kterému možná prošla vražda
12. dubna 2024 9:58
Ve věku 76 let ve středu zemřela hvězda amerického fotbalu i hollywoodských filmů Orenthal James Simpson, jehož kariéru zastínila kauza vraždy jeho exmanželky a jejího přítele.
Rodina bývalého sportovce a herce známého pod přezdívkou O. J. na sociální síti X uvedla, že podlehl rakovině. V procesu, který v 90. letech uchvátil americkou veřejnost, byl zproštěn obvinění z dvojnásobné vraždy, jeho problémy se zákonem tím ale neskončily.
„Náš otec, Orenthal James Simpson, 10. dubna podlehl v boji s rakovinou. Byl obklopen svými dětmi a vnoučaty,“ uvádí prohlášení zveřejněné na sociální síti. Rodina v něm zároveň prosí, aby veřejnost respektovala její soukromí.
Simpson vyrůstal v chudých poměrech v San Francisku a proslavil se díky americkému fotbalu, v němž od střední školy exceloval. V nejvyšší americké soutěži odehrál 11 sezón poté, co se stal jedničkou draftu, a v roce 1985 vstoupil do fotbalové síně slávy. V době svých největších úspěchů byl tváří půjčovny aut Hertz a na sportovní úspěchy navázal také v Hollywoodu. Jako herec účinkoval ve třech desítkách filmů a uvažovalo se o něm do hlavní role prvního dílu Terminátora.
Simpson si vysloužil peníze, slávu a obdiv a zdálo se, že se pohybuje mimo dosah rasových bariér tehdejších Spojených států, napsala agentura AP. Připomenula přitom frázi „nejsem černoch, jsem O. J.“, kterou podle médií rád říkal svým známým.
Jeho příběh nabral výrazně temnější rysy po vraždě jeho druhé exmanželky Nicole Brown a jejího přítele Ronalda Goldmana, které v Los Angeles našli mrtvé v červnu 1994. Simpson se rychle ocitl v hledáčku vyšetřovatelů a v jisté fázi se dal na útěk před policií. Události před jeho zatčením vyvrcholily proslulou „nízkorychlostní honičkou“ na dálnici v Los Angeles živě přenášenou televizními stanicemi.
Následný „proces století“ se Simpsonem prostřednictvím televizních obrazovek sledovala více než polovina Američanů. Simpsonovi obhájci přesvědčili porotu, že případ v neprospěch obžalovaného zmanipulovala rasistická policie, jak ale píše deník The New York Times (NYT), ze Simpsonova předešlého života zůstaly jen trosky.
V pozdějším občanskoprávním sporu byl shledán „odpovědným“ za smrt obou lidí a soud mu uložil vyplatit pozůstalým jako odškodné 33,5 milionu dolarů. V roce 2007 byl zatčen kvůli loupežnému přepadení a o rok později odsouzen. Za mřížemi byl do října 2017.
„Příběh O. J. Simpsona během let vygeneroval záplavu knih, filmů, studií a debat na téma spravedlnosti, rasových vztahů a celebrit v zemi, která zbožňuje své hrdiny, zejména ty zasazované do stereotypu úspěšných lidí začínajících od nuly, ale která se nikdy nevypořádala se svými hlubšími rozpory,“ uvádí NYT.
Fascinace Simpsonem nikdy zcela nepominula. Televize ESPN v roce 2016 vydala dokumentární sérii o jeho životě, o rok později zase rapper Jay-Z přišel se skladbou The Story of O. J., v níž používá i okřídlenou větu „nejsem černoch, jsem O. J.„. V roce 2019 se objevil nový krimifilm inspirovaný vraždou Brown a Goldmana.
„Byl to průkopník,“ řekl AP Simpsonův bývalý spoluhráč Joe DeLamielleure. „Jsem smutný, protože když někdo umře, řeknete si ‚Bože, to je hrozné‘. To, co se mu stalo, si možná způsobil sám, nicméně byl v téhle zemi ikonou. (…) Nebyl to Muhammad Ali nebo něco takového, ale dělal věci pro sportovce a nejen černé sportovce,“ uvedl.
„Zemřel bez pokání,“ reagoval zase v prohlášení právník David Cook, který se od roku 2008 snaží pro rodinu zavražděného Goldmana získat peníze přisouzené v občanskoprávním procesu. „Vyhodnotíme, jak jsme na tom, a budeme v tom pokračovat,“ uvedl.
Simpsonův právník bulvárnímu webu TMZ sdělil, že jeho klient umřel v Las Vegas. Ze dvou manželství měl čtyři děti, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK