Právě vysíláme

Mýty o psychickém zdraví. Jaké nepravdy společností stále kolují?

27. listopadu 2023 15:06
Mýty o psychickém zdraví. Jaké nepravdy společností stále kolují?

O důležitosti psychického zdraví se v posledních letech velmi často mluví a ve společnosti už toto téma není tabu. Psychika totiž může trpět stejně jako lidské tělo. Jaké mylné informace ovšem o psychickém zdraví stále kolují?

O nemocech, které postihují lidskou duši, bohužel stále koluje mnoho nepravd a mylných informací. Dnes vám přinášíme několik z nich a pokusíme se je vyvrátit.

Mýtus č.1 – Psychická nemoc má vždy původ

Ačkoliv si to možná spousta lidí myslí, psychické onemocnění nemá ve všech případech jen genetickou predispozici. Duševní problémy pramení biologickými, sociálními faktory, i faktory životního prostředí. Nemoc může vzniknout na základě drog, alkoholu či prožitého osobního traumatu. Ovšem pozor, každý člověk je jinak odolný či citlivý a deprese se může vyvinout i bez zjevné příčiny.

Mýtus č.2 – Duševní nemoc je na člověku vždy poznat

Mnoho lidí žije s psychickou nemocí, aniž by to jejich okolí na první pohled poznalo. Ačkoliv na některých lidem můžeme jejich problém rozpoznat i podle jejich vzhledu, rozhodně to není pravidlo.

Mýtus č.3 – Deprese je přechodná

Ano, depresivní stavy mohou přijít a poté odeznít. Pokud ovšem nejsou správně léčeny, mohou lidskou mysl postihnout na velmi dlouhou dobu, ne-li na celý život.

Mýtus č.4 – Není to deprese, je to lenost

Lidé v depresi jsou svým okolím často označováni za líné. Není tomu tak! Deprese totiž připravuje člověka o energii, náladu i motivaci.

Mýtus č.5 – Terapie je jen pro lidi duševně nemocné

Není tomu tak! Terapie je pro velkou škálu lidí bez ohledu na to či trpí psychickou nemocí, či nikoliv. Terapeutické sezení vám může pomoct v seberozvoji, ve zvládání stresu, v rodinných problémech, v problémech s láskou či jen s další věcí, která vám v noci nedá spát.

Mýtus č.6 – Psychiatr ti jen předepíše léky

Ano, psychiatr na rozdíl od psychologů opravdu předepisuje léky. Jejich léčba je ovšem opravdu daleko více komplexnější a opravdu kvalitní psychiatr vám jen tak nepředepíše léky předtím, než by zjistil vaší diagnózu. I psychiatr si tedy podrobně poslechne vaše problémy, poskytne cenné rady a následně rozhodně o nasazení potřebné medikace.

Články, které by tě mohly zajímat