Muzika
Senioři mohou být za volantem nebezpeční! Proč?
24. září 2019 14:54
Statistiky hovoří jasně, nejnebezpečnějšími účastníky silničního provozu jsou mladí řidiči. Hned za nimi jsou ovšem senioři. Proč právě oni?
Odborníci uvádí, že zhoršení řidičských schopností přichází kolem čtyřiašedesátého roku života a největší rozdíly ve schopnosti řešit nenadálé situace na silnici přichází po dosažení 75 let. V tomto věku jsou sice řidiči senioři oproti mladým řidičům klidnější a opatrnější, ale často naopak neodhadnou míru a v provozu jsou svou až příliš pomalou jízdou spíše překážkou. Jejich jízdu také navíc ovlivňuje psychické zdraví a důchodci často řídí i pod vlivy nejrůznějších léků, které jim sice pomáhají se zdravotním stavem, ale mohou lehce otupovat smysly. Senioři také mají tendence zmatkovat a na nečekané situaci reagují příliš zbrkle.
Co s tím? První krok musí udělat rodina daného seniora. Pokud ví, že jejich maminka, či dědeček by už kvůli svému neměli řídit, je nejlepší volbou si o tom s nimi promluvit, vysvětlit jim všechna rizika a případně je na důležitá místa autem odvézt.
O seniory se musí postarat i jejich lékař. Podle zákona musí řidič senior absolvovat první povinnou lékařskou prohlídku ve svých 65 letech. Další v 68 letech a poté každé dva roky. Praktický lékař vystaví vyšetřenému Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit.
Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.