Právě vysíláme

Vědci objasnili, proč je jídlo připravené někým jiným chutnější

21. ledna 2025 15:56
Vědci objasnili, proč je jídlo připravené někým jiným chutnější

Studie Carnegie Mellon University ukázala, že když si sami připravujeme jídlo, může nás na něj přejít chuť, protože ho při přípravě vnímáme příliš dlouho. To je důvod, proč nám často chutná víc jídlo připravené někým jiným.

Výzkumníci z Carnegie Mellon University zjistili, že delší vystavení jídlu během jeho přípravy může snížit chuť na jeho konzumaci. Tento fenomén, známý jako specifické nasycení, nastává, když opakovaná expozice konkrétnímu jídlu snižuje jeho přitažlivost a novost, což ovlivňuje naše vnímání hladu.

Během experimentů vědci pozorovali, že lidé, kteří si představovali, jak opakovaně jedí určité jídlo, ho následně snědli méně. Nejednalo se však o znechucení daným jídlem, ale o snížení hladu a touhy po něm. To může také vysvětlit, proč jídlo připravené někým jiným často vnímáme jako chutnější – není spojeno s monotónní expozicí během přípravy.

Jak tento jev ovlivňuje naše vnímání jídla?

Specifické nasycení se projevuje především u jídel, která během přípravy opakovaně vidíme, voníme nebo si s nimi přicházíme do kontaktu. Tento proces nevědomky narušuje naši touhu po daném pokrmu, protože mozek přestává vnímat jídlo jako nové a atraktivní. Naopak pokrm připravený někým jiným zůstává pro naše smysly více neprozkoumaný a tím i lákavější.

Výsledky studie mohou být využity v různých oblastech, například při plánování jídelníčku nebo ve výživových strategiích zaměřených na kontrolu příjmu potravy. Výzkum rovněž poskytuje nový pohled na psychologii jídla a důležitost toho, jak naše vnímání ovlivňuje stravovací chování.

Články, které by tě mohly zajímat