Lifestyle
Nový výzkum tvrdí, že lidé jsou smutnější a naštvanější, než kdykoliv předtím
25. dubna 2019 16:10
Celosvětový výzkum, jenž zkoumal emotivní stav lidské populace na naší planetě, odhalil smutnou pravdu. Podle nových dat jsou lidé dnes naštvanější, bojácnější a smutnější, než kdykoliv předtím. Stresu ale celosvětově ubývá.
Negativní emoce vládnou
Globální analytická společnost Gallup odhalila, že na světě je stále rekordní počet naštvaných, bojácných a smutných lidí. Firma během loňského roku pořádala celkem 151 000 rozhovorů s lidmi ve 140 zemích. Celých 40 % respondentů během rozhovoru uvedlo, že nedávno cítili nervozitu, 22 % z nich řeklo, že byli nedávno naštvaní a 10 % respondentů dokonce přiznalo, že se často potýkají s fyzickými bolestmi. Vůbec nejnegativnější zemí na světě je středoafrický Čad – tam kvůli ekonomické krizi a politickým problémům aktuálně žije 6 milionů lidí v extrémní chudobě. Téměř tři čtvrtě respondentů z Čadu potvrdilo, že během loňského roku zažili chvíle, kdy neměli dost peněz na jídlo.
Vše není ztraceno
Ačkoliv se negativní emoce drží v rekordních počtech, existují jiskry naděje, že se tato situace může změnit. Letošní výzkum zaznamenal mírný pokles v procentu vystresovaných lidí a zhruba 87 % respondentů uvedlo, že se k nim ostatní lidé chovají s úctou. Nejpozitivnější země na světě často pocházely z Latinské Ameriky, a to navzdory často těžkým životním podmínkám – vůbec nejpozitivnější zemí na světě byla Paragvaj.
Analytici tento fenomén vysvětlili tak, že lidé v Latinské Americe se často soustředí na pozitivní aspekty svých situací a těmi negativními se naopak příliš nezabývají. Je třeba dodat, že letošní výzkum společnosti Gallup odhalil rostoucí počet pozitivně naladěných lidí po celém světě – latinskoamerický pohled na život zřejmě přibývá na popularitě!
Zdroj: CNN, Gallup, Shutterstock